!!! Vážení zákazníci, od 19.11.2020 bohužel nepřijímáme další objednávky na neskladové položky od výrobce MERKUR !!!

Výrobci

Seznam produktů výrobce MERKUR

MERKUR - stavebnice pro techniky a inženýry budoucnosti už 100 let!


Počátky výroby stavebnice jsou datovány k roku 1920, kdy p. Jaroslav Vancl založil firmu INVENTOR a začal vyrábět vlastní originální konstrukci dětské kovové stavebnice.


Původně byly kovové díly stavebnice INVENTOR navzájem spojovány kovovými háčky. V roce 1925 přechází výrobce na nový systém, kde jsou kovové části stavebnice již spojovány šroubky a matičkami velikosti M 3,5 a na tento nový systém byla pro stavebnici registrována nová ochranná známka MERKUR.


Nastal boom stavebnic MERKUR. V roce 1933 se začala dokonce vyrábět stavebnice s možností stavby některých elektrických modelů MERKUR ELEKTRUS. Kolem roku 1930 začal vývoj plechových elektrických vláčků MERKUR královské velikosti „0“.


V roce 1940 byla výroba zastavena v souvislosti s válečným nedostatkem barevných kovů. Výroba byla obnovena až po válce v roce 1947. Po znárodnění počátkem 50. let byla zrušena soukromá firma p. Vancla a výroba se stala roku 1953 součástí Okresního kombinátu v Broumově.


V roce 1968 byla definitivně zastavena výroba vláčků MERKUR. Stavebnice se vyráběly dále a byly Kovopodnikem Broumov exportovány přes Pragoexport do celé Evropy.


Po revoluci v roce 1989 došlo k privatizaci Kovopodniku Broumov. Zaměstnanci byl vypracován privatizační projekt a založena firma KOMEB. Ta nějaký čas pokračovala ve výrobě stavebnic MERKUR, ale v roce 1993 skončila s výrobou.


Velice zajímavé bylo, že v angličtině byla stavebnice v návodu označována jako systém meccano. Původní význam tohoto slova v angličtině byl „stavebnice“ - tento název byl v devadesátých letech zpochybněn právě firmou MECCANO, která se dožadovala u mezinárodního soudu v Haagu odškodnění. K soudnímu sporu nedošlo z důvodu zániku Kovopodniku a KOMEB.


Další kapitolou historie firmy se stal vstup Ing. Jaromíra Kříže, který začínal podnikat v kovovýrobě v objektu, který získal restituci po svém dědovi. Z původního záměru odkoupit několik strojů ze zlikvidované firmy KOMEB nakonec vznikla myšlenka pronajmout si podnik v likvidaci a pokusit se obnovit zastavenou výrobu stavebnic MERKUR. Po nelehkém projednávání se podařilo během 3 let výrobu plně obnovit a zachránit tak nejznámější českou hračku. Zájem o koupi projevila i firma MECCANO z Francie.


Mnoho nechybělo a stavebnice MERKUR mohla skončit navždy jen ve vzpomínkách. Ale MERKUR žije, dál se rozvíjí do ucelených řad malých a velkých stavebnic a úspěšně proniká na trhy tuzemské i zahraniční.

Více

Produktů na stránce

Produktů na stránce

Napište nám

Naše zákaznícka linka je k dispozici od 9:00 do 17:00

Telefon:+420 606 609 927

Kontakt na naši zákaznickou linku

Odběr novinek [Newsletter]